Szolnoktudás Egyeteme
Szolnoktudás Egyeteme; Megyeháza Díszterme; 2010. november 18. 18.00 óra. Előadó: Dr. Vass Csaba, téma: Együttműködési készségek és képtelenségek a magyar társadalomban, különös tekintettel az elitre; 1990-2010
Dr. Vass Csaba a közgazdaságtudományok doktora, szociológus, politológus, kommunikáció-tudományi szakember, sokkötetes szerző Kisvárdán született. Tanított „nagy” egyetemeinken, az ELTÉ-n és a „Közgén”, Miskolcon, Szegeden, Gödöllőn, ma a Duna TV médiakutatás-vezetője és a Dunaújvárosi Főiskola oktatója. A rendszerváltoztatás szellemi előkészítésekor a Népfront akkori elnökének, Pozsgay Imrének volt tanácsadója.
- Mi lehet az oka annak, hogy – bár minden kelet-európai ország népe alaposan megsínylette a rendszerváltozást – Magyarország a családi jövedelmek alapján az 1960-as évek végének életszínvonalára süllyedt?
- Hazánk polgárainak egyharmada szegény. 3 millió embernek kevesebb, mint napi 680 Ft jut megélhetésre. Megjelent a gyermekéhezés, amelyről azt hittük, hogy az 1950-es évek végeztével végérvényesen vége szakadt Magyarországon.
- Tudjuk, hogy szomszédaink sem dúskálnak a jóban. Mondjuk, hogy a csehek mindig jobban éltek. Ám már Szlovákiában is magasabb az 1 főre jutó jövedelem, mint nálunk.
- Kelet-Európa egykori éllovasából utolsók lettünk, szamárpadba kerültünk, miközben nem dúlta országunkat fegyveres konfliktus, nem pusztított járvány, vagy a lakosságot, az értékeket megtizedelő természeti katasztrófa. „Békeidőben” élünk rosszabbul, mint 4 évtizeddel ezelőtt.
- Valami fátum ül rajtunk?
- Csak gaz külső erőknek, a globalizáció ármányának köszönhető, ami hazánkban történt, s történni fog?
- Azt is tudjuk, hogy országunk eladósodottsága gúzsba köt bennünket, úgy pedig nehéz táncolni. Nincs kiút? Még legalább egy évtizednyi tévelygés vár ránk?
- Mit üzen ez a kor, e két magunk mögött hagyott évtized, a rendszerváltás rendszerének bukása gyermekeinknek, unokáinknak?
- Egyáltalán: mi hazánk jövőképe? Az éppen hatalmon lévők választási, vagy kormányprogramja?
- Ha az nem, akkor hol a magyar értelmiségi elitnek az a szelete, amelyik egyáltalán bele mer kezdeni a vállalható jövőkép felrajzolásába?
E kérdésekre is keresi a választ előadónk.
További információ:
Egri Sándor
jaszkun@externet.hu