Pályázat a biodiverzitás európai fővárosa címre

Uniós tagállamok környezetvédelmi és területfejlesztési szervezetei keresik a biológiai sokféleség fővárosát Franciaország, Németország, Magyarország, Szlovákia és Spanyolország területén. A versenybe a kis falutól a nagyvárosokig minden típusú település bekapcsolódhat.

 

Dr. Kling István, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkára sajtótájékoztatón hirdette meg a „Biodiverzitás Európai Fővárosa” című versenyt Siófokon. A projekt egyszerre indul el öt európai országban. A verseny célja megtalálni azokat a városokat és falvakat, akik a legjobb teljesítményt nyújtják a biológiai sokféleség megőrzése érdekében 2010-ben.

Uniós tagállamok környezetvédelmi és területfejlesztési szervezetei keresik a biodiverzitás, azaz a biológiai sokféleség fővárosát Franciaország, Németország, Magyarország, Szlovákia és Spanyolország területén. A versenybe a kis falutól a nagyvárosokig minden típusú település bekapcsolódhat. A „Biodiverzitás Fővárosa” verseny célja megtalálni azokat a városokat és falvakat, akik a legjobb teljesítményt nyújtják a biológiai sokféleség megőrzése érdekében 2010-ben, amelyet az ENSZ egyben a Biológiai Sokféleség Nemzetközi évének hirdetett meg. A projektet egy több mint 20 éves szakmai tapasztalattal rendelkező német szervezet vezeti, Magyarországon a versenyt a Balaton Fejlesztési Tanács szakmai szervezete a Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. koordinálja.

A versenyben résztvevő önkormányzatoknak egy kérdőívet kell letölteniük a www.balatonregion.hu/biodiverzitas weboldalról, és azt kitöltve el kell juttatniuk a Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. címére (biodiverzitas@balatonregion.hu  vagy 8600 Siófok, Batthyány u. 1.).

A verseny 2010. május 31-én zárul le. A kérdőívek benyújtásának határidejét az elektronikus levél elküldési dátuma, illetve a borítékon a feladás dátuma határozza meg. A biológiai sokféleség védelme tekintetében a kérdőív számos témakört érint, azonban a kérdések többsége a települések természetes környezetével foglalkozik, így a legtöbb pont is erre a témakörre adható. A települések a lakosok számától függően különböző kategóriában indulnak és díjazásuk is különböző témakörökben történik.

A „Biodiverzitás Fővárosa” címet elnyerő önkormányzat két képviselője meghívást kap az októberben, Japánban megrendezett települési biodiverzitás csúcstalálkozóra (COP10), amelynek célja a riói Biológiai Sokféleség Egyezmény megvalósításának segítése. A nyertes önkormányzatnak ezáltal lehetősége nyílik, hogy a világ minden részéről érkező vendégeknek, önkormányzati delegáltaknak, politikusoknak, szakértőknek, valamint a nemzetközi média képviselőinek bemutathassa az általa megvalósított stratégiákat és intézkedéseket. A nyertes önkormányzat képviselői a csúcstalálkozó hivatalos nemzeti / EU delegációjának lesznek a tagjai.

A versennyel kapcsolatban további információ található a projekt honlapján a http://www.capital-biodiversity.eu címen.

Forrás: Greenfo