Idénymunka – Új szabályozás augusztus 1-től
Kevesebb közterhet kell fizetni a mezőgazdasági idénymunka után, egyszerűsödik az adminisztráció és emelkedik a foglalkoztathatóság maximális időtartama.
- Munkaszerződést a munkavállaló kérésére továbbra is lehet kötni, de az nem kötelező, mint eddig.
- A jövőben nem kell jelenléti ívet vezetni. Eddig a jelenléti íven rengeteg adatot kellett szolgáltatni és naponta, munkavállalóként kellett kitölteni.
- A munkáltatóknak továbbra is bejelentési kötelezettségük lesz. Ezt megtehetik elektronikusan, ügyfélkapun keresztül vagy telefonon (helyi tarifás 185-ös hívószámon), illetve várhatóan december 1-től SMS-en is.
- Különbség, hogy a bejelentést minden esetben előre kell megtenni. Eddig a növénytermesztési idénymunkánál lehetett utólag is, a tárgyhót követő 12-éig.
- Egyszerre több napot is be lehet jelenteni.
- A bejelentést lehet módosítani, ha a munkavégzésre bármilyen oknál fogva nem kerül sor. Például nem jön el a foglalkoztatott, vagy rossz idő miatt nem lehet dolgozni stb.(Részletek a 4. pontban.)
- A munkáltató a tárgyhót követő 12-éig köteles teljesíteni a bevallási kötelezettségét. Ezt megteheti elektronikusan, ügyfélkapunk keresztül és papír alapon.
- Kivétel: nyugdíjasok, fiatalkorúak, és terhes illetve szoptató anyák.
- Eddig 3000 forintba került ennek a papírnak a megszerzése és minden idénymunkásnak rendelkeznie kellett vele. A munkáltatónak azonban meg kell győződnie arról, hogy a foglalkoztatott a munka elvégzésére alkalmas állapotban van-e.
- A munkáltatónak a közterhet a tárgyhót követő 12-éig kell megfizetnie az adóhatóság beszedési számlájára.
- Új szabály, hogy az a munkáltató, akinek a tárgyhónapban 300 ezer forint vagy ennél nagyobb összegű adótartozása van, további egyszerűsített foglalkoztatásra nem jogosult addig, míg adótartozását ki nem egyenlíti.
- A munkavállalónak nem kell az idénymunka után személyi jövedelemadót fizetnie, ha az idénymunkából származó éves jövedelme nem haladja meg a 840 ezer forintot.
- Pozitív változás az is, hogy a munkavállaló nem esik el az álláskeresési támogatástól, ha közben idénymunkát vállal.
- Harmadik országbeli állampolgár is vállalhat mezőgazdasági idénymunkát. (TAJ szám és adóazonosító jel szükséges)
- A munkavállalókra vonatkozóan nincs korlátozás. Ha 120 nap után átmegy egy másik céghez, ott folytathatja tovább a munkát. Tehát akár egész évben is dolgozhat.
Augusztus 1-jén hatályba léptek az egyszerűsített foglalkoztatás – mezőgazdasági és idegenforgalmi idénymunka, alkalmi munka – adminisztrációját lényegesen megkönnyítő szabályváltozások.
Az új törvény alkalmazásánál felmerülhetnek jogértelmezési kérdések, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium Foglalkoztatáspolitikai Államtitkársága átmenetileg ügyfélszolgálatot működtet, hogy az érintett munkáltatókat és munkavállalókat segítse.
Kérdését az alkalmimunka@ngm.gov.hu e-mail címen vagy a helyi tarifával hívható – elsősorban az egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony bejelentésére szolgáló – 185-ös telefonszámon keresztül teheti fel.
A törvény szövege itt olvasható a cikk aljáról letöltve.
A témában eddig felmerült kérdések és válaszok a http://ngm.gov.hu/feladataink/alkalmimunka.html címen olvashatók.