Lassan ölt testet a Vásárhelyi-terv
S merre zúgnak habjai – 2006. április 15.
Az összesen 16-17 víztározót előirányozó VTT 2004-től 2007-ig tartó I. ütemének megvalósítása másfél millió ember számára teremtett volna biztonságot. A munkálatok során javítani kívánták a nagyvízi meder vízszállító képességét, sor került volna a teljes hullámtér természetvédelmi újjáélesztésére, s hat helyszínen épült volna ki a szabályozott vízkivezetést célzó árapasztó tározórendszer. Utóbbi 50, a nagyvízi meder javítására 15 milliárd forintba került volna. Vidékés infrastruktúra-fejlesztésre 65 milliárd forintot irányoztak elő. A Tiszavidék lakóinak életminőségét javító, az ország árvízi védelmét biztosító komplex programhoz fontos infrastrukturális fejlesztések (belvízelvezetés és szennyvíztisztítás, erdősítés, kerékpárutak), illetve tájgazdálkodási beruházások (öntözéses vagy mozaikos tájszerkezet kialakítása) kapcsolódtak volna.
Az 1998-2001-es árvizek után már látszott, hogy a hagyományos, gátmagasítással járó védekezés nem elégséges, ám a vízügyi törvény ettől függetlenül kimondja, hogy a töltéseknek a legmagasabb mért vízszintnél egy méterrel magasabban kell húzódniuk. Így a tarpai gátszakadás felülírta az addig kötelező szintet is: a töltést a fővédvonalakon mindenhol meg kellett volna magasítani. Ám az Állami Számvevőszék tavalyi jelentéséből is az derül ki, hogy a vízügyi ágazat átszervezése, a leépítések és a forráshiány a biztonságot veszélyeztető tényezővé vált: 2004-ben nem jutott elég pénz gátak építésére, megerősítésére, de még a megelőzéshez szükséges kutatásokra sem. A kormányhatározatban rögzítettek ellenére nem jutott pénz a Vásárhelyi Terv folytatására sem: Kajner Péter, az Élő Tiszáért program koordinátora szerint a koncepció és a pénz is “elillant” a program mögül. Egyedül a cigándi tározó építése kezdődött meg (a helyiek szerint “kapirgáltak valamit”), s becslések szerint jó, ha összesen nyolcmilliárd forintot fordítottak eddig a VTT megvalósítására. Hol a kisajátítást hátráltató, megegyezésre képtelen gazdákra, hol a helyi polgármesterek akadékoskodására fogták a késlekedést, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint pedig a Vásárhelyi-terv egyenesen “előkészítés nélküli volt”.
A Tisza menti önkormányzatok, a folyó mentén élő gazdálkodók, valamint a Tiszáért dolgozó civil szervezetek és kutatók márciusban memorandumot tettek közzé, amely leszögezi: a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése csak akkor segíthet a Tisza mentén élőkön, ha az árvízvédelmi, vidékfejlesztési és természetvédelmi szempontokat egyforma súllyal veszi figyelembe. Veres Nándor, a VTT Önkormányzati Szövetség képviselője szerint ha nem integrált vidékfejlesztési programként valósul meg a terv, akkor jelentős társadalmi ellenállásba fog ütközni, melynek felelősségét a kormányzó pártoknak kell vállalniuk.
AZ ŐSI TUDÁS
“Belvíz csak lefolyástalan, gátakkal körülzárt területen alakulhat ki. A gátépítéssel egy időben rögvest neki lehetett állni csatornákat, átemelő telepeket építeni, szivattyúkat telepíteni a gátak mögött összegyűlt víz eltávolítására” – mondta lapunknak Czigler László kutatóbiológus, ökológus. Vásárhelyiék egy, a törökök és a Habsburgok idején mintegy védőövezetként szándékosan elmocsarasított területet kezdtek szabályozni – ennek lett az eredménye az 1879-es nagy szegedi árvíz. A mohácsi vész előtt azonban az alföldi emberek még az időnkénti víztöbbletet jól hasznosítva úgynevezett fokgazdálkodást folytattak: ötszáz éven keresztül halastavak, dús füvű legelők és ki nem száradó szántóföldek váltogatták egymást. A fokgazdálkodásnál a Tisza vízszintingadozása három méter volt, szemben a mai 12-13 méterrel. Czigler László szerint az új Vásárhelyi-terv is okozhat problémát: a tározók vize intenzíven párologhat, az ásványi sók töménysége kétszeresére nőhet, így azzal később már nem lehet öntözni, mert elszikesíti a talajt.
A mélyen fekvő területek egy részét már beépítették, ennek ellenére a kutatóbiológus szerint meg kellene kísérelni visszatérni a fokgazdálkodás szelleméhez azon az egymillió hektáron, amit uniós csatlakozásunk értelmében ki kell vonnunk a termelésből. Az így kialakuló terület változatos, mozaikos növényvilága nemcsak az ökológiai gazdálkodásnak lehet az alapja, hanem a Tisza-völgy ökoturizmusának is.
Forrás: www.hetivalasz.hu